MISCELLANEOUS / Rugs / Blankets 5806051
*
nr 580 6051
BLANKETS
2 st, funkis, en ljusbrun, en lila,
2 st, funkis, en ljusbrun, en lila
Estimate:
100
Sold:
SEK 350
Auction date:
Monday April 27 2009
at 18:30:42
- Bid history
Time
Bidder
Bid
25/4 09:54:54
1
100 kr
27/4 13:13:40
2
250 kr
27/4 15:06:46
3
200 kr
27/4 15:07:17
3
300 kr
27/4 16:57:49
2
Vinnande bud
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: en lila en ljusbrun filtar funkis mattor
-
8351 CARPET
Kelim Afghan, 259x359,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 19:01
-
8353 CARPET
Kelim Parsisk Ghashghai, 138x360,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:58
-
8004 CARPET
China, silkhighlights, 139x198,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 20:14
-
6144 CARPET
Nain rug, 6la, silkhighlights, 210x316 cm,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 19:43
-
7377 CARPET
Orientalisk gallerimodell, 80x310 cm,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:39
-
8003 CARPET
oriental, 119x216,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 20:07
*
BLANKETS
Read more about TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6051
BLANKETS
2 st, funkis, en ljusbrun, en lila,
2 st, funkis, en ljusbrun, en lila
Estimate: | 100 |
---|---|
Sold: | SEK 350 |
Auction date: |
Monday April 27 2009 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
25/4 09:54:54 | 1 | 100 kr |
27/4 13:13:40 | 2 | 250 kr |
27/4 15:06:46 | 3 | 200 kr |
27/4 15:07:17 | 3 | 300 kr |
27/4 16:57:49 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: en lila en ljusbrun filtar funkis mattor
-
8351 CARPET
Kelim Afghan, 259x359,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 19:01 -
8353 CARPET
Kelim Parsisk Ghashghai, 138x360,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:58 -
8004 CARPET
China, silkhighlights, 139x198,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 20:14
-
6144 CARPET
Nain rug, 6la, silkhighlights, 210x316 cm,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 19:43 -
7377 CARPET
Orientalisk gallerimodell, 80x310 cm,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:39 -
8003 CARPET
oriental, 119x216,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 20:07